Menu

Dlaczego warto wykonywać szkolenia BHP i gdzie to zrobić?

0 Comments


Każdy właściciel firmy, bądź przedsiębiorstwa będący pracodawcą ma prawny obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny pracy. To pozwala na przygotowanie pracowników do tego aby wiedzieli w jaki sposób wykonywać swoje obowiązki służbowe w sposób bezpieczny i nienarażający zdrowia oraz życia. W jakich przypadkach szkolenie bhp jest konieczne, kiedy należy je robić i czy można ich uniknąć w przypadku niektórych umów?

Pracodawca musi wykonać szkolenia bhp każdemu pracownikowi przed podjęciem przez niego pracy. Szkolenia wykonywane już w trakcie zachodzenia czynności pracy jest bezprawne, aczkolwiek wielu pracodawców tak robi. Jeśli pracodawca nie zapewnił osobie zatrudnionej takiego szkolenia, a wydarzył się wypadek przy pracy, to nawet jeśli pracownik nie stosował zasad bhp, cała wina należy do pracodawcy. Nie zapewnił on bowiem pracownikowi wiedzy, którą powinien wykorzystać podczas obowiązków wynikających z jego formy zatrudnienia. Szkolenie bhp jest wymagane w każdym rodzaju umowy. Nie tylko o pracę, ale także zlecenie. Wyjątkami są przypadki pracy zdalnej. Każde szkolenie bhp powinno być złożone z dwóch podstawowych modułów: ogólnego oraz specjalistycznego. To pierwsze zawiera podstawowe zasady bezpiecznej pracy, które powinien znać każdy pracownik. Szkolenie stanowiskowe dotyczy bezpośrednio danego miejsca pracy oraz stanowiska i jest nastawione na naukę zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które wymagane są przy konkretnych czynnościach, którymi pracownik powinien się zajmować.

Podstawowe zadania szkoleń BHP

Szkolenia wstępne i okresowe mówią o prawach pracownika odnośnie czasu pracy, urlopów i zwolnień lekarskich. Przypominają o maksymalnym czasie pracy, nadgodzinach i ilości przysługującego urlopu. Poza sprawami organizacji czasu pracy istotne jest również samo stanowisko pracy. Chodzi tu o zapewnienie odpowiednich narzędzi, stroju i warunków do wykonywania pracy. Kolejną istotną kwestią są wypadki przy pracy. Powtarzana jest procedura zgłaszania wypadku, określana jest definicja takiego zdarzenia oraz proces postępowania. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników zaczynających pracę jak i dla tych, którzy muszą okresowo przypominać sobie zasady BHP.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *