Menu

Jak diagnostyka radiologiczna wpływa na leczenie zębów?

0 Comments


Prawidłowa diagnoza w niemal każdej dziedzinie medycyny to klucz do wyleczenia. Nie inaczej jest z leczeniem zębów. W przypadku poważniejszych ubytków często koniecznym okazuje się wykonanie rentgena zębów.

Rentgen zębów 3D

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w ostatnich latach przez gabinety dentystyczne jest rentgen zębów 3D. Obraz zębów uzyskany w trójwymiarze pozwala na analizę nie tylko samych zębów ale również struktur anatomicznych. Przy podjęciu odpowiedniej metody leczenia rentgen zębów 3D jest nieoceniony. Niestety koszty wykonania rentgena zwykle scedowane są na pacjentów.

Można wyróżnić trzy główne rodzaje zdjęć rtg jamy ustnej: punktowe, pantomograficzne oraz cefalometryczne.

Pierwszy rodzaj zdjęć rtg czyli punktowe polegają na wykonaniu zdjęcia jednego bądź też kilku zębów. Wykonany jest w celu stwierdzenia przyczyny bólu zęba. Często okazuje się, że niezbędne jest wykonanie kanałowego leczenia zębów.

Drugim rodzajem zdjęć RTG są zdjęcia pantomograficzne. Za ich pomocą można uzyskać panoramiczny wygląd wszystkich zębów. Wskazany jest przy skomplikowanych urazach na przykład: stawu skroniowego-żuchwowego. Za jego pomocą można więc dokładnie sprawdzić stan wszystkich zębów jak też struktur ich otaczających.

Trzecim rodzajem są zdjęcia rentgenowskie cefalometryczne wykorzystywane głównie w ortodoncji. Pozwala szczegółowo zobrazować stan tkanek miękkich twarzy, zatok przynosowych oraz podniebienia twardego. Na podstawie wyniku ze zdjęcia rtg przygotowywany jest plan leczenia pacjenta.

Diagnostyka radiologiczna jest ważną czynnością, która powinna być wykonana na samym początku leczenia niedoskonałości zębów!

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *